čtvrtek 21. listopadu 2024

Laureáta Nobelovy ceny míru poslal běloruský soud na deset let do vězení

Okresní soud v Minsku poslal běloruského disidenta, nositele Nobelovy ceny za mír a ochránce lidských práv Alese Bjaljackého na deset let do vězení. Další tři jeho spolupracovníci dostali sedm až devět let.

bialicki_9w.jpg

Aljes Bjaljacki u soudu.
Zdroj: Viasna

  • Aljes Bjaljacki u soudu.
  • Zdroj: Viasna

Informace o rozsudku přinesla nevládní organizace Viasna zabývající se lidskými právy v zemi. Běloruské úřady organizaci, kterou vede právě Bjaljacki, zakázaly jako extremistickou.

Soudkyně Maryna Zapasnikova kromě Bjaljackého odsoudila i jeho zástupce Valjancina Stefanoviče, koordinátora kampaně za svobodné volby, právníka Uladzimira Labkoviče a v nepřítomnosti ochránce lidských práv Dzmitryje Salaujova. Tresty padly za pašování hotovosti organizovanou skupinou a za financování protestů, které vypukly proti autoritářskému režimu v létě 2020 poté, co úřady znovu prohlásily Alexandra Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Podle opozice byly volby zfalšované, Západ odmítl uznat Lukašenkovu legitimitu.

Uložené tresty jsou o dva roky nižší, než požadoval prokurátor Aliaksandr Karol. Každý z obžalovaných dostal také pokutu, Bjaljacki má zaplatit 185 000 běloruských rublů, to je v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Ostatní obžalovaní pak každý v přepočtu 900 tisíc korun. Soud také nařídil vybrat od obžalovaných asi 6,5 milionu korun, které údajně získali zločinnými prostředky.

V předvečer vynesení rozsudku vydalo 21 mezinárodních organizací pro lidská práva prohlášení požadující propuštění obžalovaných a stažení všech obvinění proti nim.

Trestní spis měl přes 85 tisíc stran ve 284 svazcích. Při vyšetřování případu policie vyslechla asi sto svědků, soud jich předvolal jen několik, protože mnoho z nich požádalo o jednání bez jejich přítomnosti. Později se ukázalo, že svědci od soudu dostali shodnou a předem vyplněnou žádost o nedostavení se k soudu. Všichni obžalovaní měli v soudní síni pouta na rukou a byli zavření za mřížemi.

Související

Cristiani-Entrevista
Zahraniční

Salvadorský proces století. Bývalý prezident míří k soudu za vraždy kněží

policejní pouta-ilustrační foto
Krimi

Bil ho, dupal po něm, podřízl mu krk, snažil se ho oběsit: Útočníkovi hrozí 18 let

Cimický
Krimi

Cimický si odsedí pět let za čtyři desítky znásilnění a vydírání

soud
Krimi

Přes pět let za mřížemi čeká úchylného dědečka, který zneužíval vnučky