Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) potvrdil počátkem ledna ochlazení vod ve středním rovníkovém Tichém oceánu, což je hlavní znak klimatického jevu La Niña. Tento jev přichází po skončení neobvykle dlouhého období jevu El Niño, které trvalo do června 2024 a způsobilo sucha a smrtící vlny veder. Meteorologové očekávali příchod La Niña už na jaře, její zpoždění je nyní předmětem výzkumu.
La Niña je součástí cyklu El Niño–Southern Oscillation (ENSO), který střídá teplé a chladné fáze povrchových teplot v tropickém Tichém oceánu. Zatímco El Niño přináší vyšší teploty a extrémní sucho, La Niña se vyznačuje ochlazením oceánu a obvykle snižuje globální teploty. Tento jev mění globální počasí, přináší například vlhčí období do Indonésie či jižní Afriky, zatímco v Americe způsobuje sušší podmínky.
Meteorologové letos očekávají, že La Niña nepřinese zvýšenou aktivitu hurikánů, protože do léta pravděpodobně odezní.
Podle meteorologů je vliv La Niña na Evropu nejvýraznější během zimy. Ochlazení ve východním Pacifiku obvykle způsobuje sušší a chladnější počasí, zatímco v centrálním Pacifiku přináší více bouří a větrnější podmínky. Přesto upozorňuje, že evropské počasí ovlivňují i další faktory, jako je například severoatlantická oscilace či tropické jevy v Indickém oceánu.
Aktuální předpovědi naznačují, že La Niña se vytratí ještě před létem 2025, takže větší změny v evropském počasí se letos neočekávají. Evropa by tak měla zůstat u běžného klimatu bez výraznějších extrémů.