sobota 26. dubna 2025

Kybernetická válka za dveřmi? Země posilují obranu

Stoupající geopolitické napětí a obavy z obchodních válek přivádějí svět do digitální zbrojní soutěže. Experti varují, že státy i firmy musí být připraveny čelit vlně nových kyberútoků.

kyberútok

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Zatímco se napětí mezi světovými velmocemi stupňuje, roste i hrozba kybernetických útoků. Podle odborníků zejména z USA se blíží nová digitální éra konfliktů, v níž mohou být napadeny jak státní systémy, tak soukromé firmy. Kybernetická bezpečnost se tak stává strategickou prioritou pro vlády i podniky.

Hackeři, často napojení na státní struktury, se zaměřují na citlivé sítě a infrastrukturu. V kampani Salt Typhoon se čínští útočníci pokusili proniknout i do telefonů amerických činitelů včetně prezidenta Donalda Trumpa před volbami 2024. Nejvíce děsí útoky, které nenápadně vloží škodlivý kód a čekají na vhodný okamžik k aktivaci.

Čína, Rusko, Írán a Severní Korea posilují nejen politické a vojenské vazby, ale i kybernetickou spolupráci. Například Írán měl dodat drony výměnou za ruské zpravodajské a kybernetické kapacity. Obavy z obchodní války, kterou vyvolaly americké cla, zvyšují riziko útoků na dodavatelské řetězce – hlavně přes malé firmy s nízkou úrovní zabezpečení.

V době nejistoty sílí volání po mezinárodní spolupráci. Více než 20 zemí podepsalo rámcovou dohodu o využití komerčního spywaru a USA naznačily, že se připojí. Mezitím chybí v kybernetickém sektoru stovky tisíc odborníků, a firmy volají po jasném "návodu", jak se chránit – ať už před státními hackery, nebo nezávislými skupinami.

Autor: Šimon Mitro

Související

iPhone
Ekonomika

Apple utíká z Číny, iPhony pro Američany bude montovat Indie

Apple
Zahraniční

Evropa klepla Apple a Metu přes prsty. Padly stamilionové pokuty

AI
Zahraniční AI

Veřejnost a odborníci na umělou inteligenci se liší v názorech na její budoucnost

volání
Krimi

Operátoři sjednotili síly v boji proti podvodným hovorům