neděle 23. února 2025

Kvůli vyšší DPH na pivo někteří hospodští zvažují konec podnikání

Podle průzkumu Plzeňského prazdroje ukončí provoz pět procent hospod po zvýšení sazby DPH na pivo o 11 procent.

Pilsner Urquell

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Hana Mara

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Hana Mara

Průzkum plzeňského prazdroje zjišťoval, co pro české hospodské bude znamenat zvýšení sazby DPH na pivo z aktuálních deseti na 21 procent, které je ve vládním úsporném balíčku. Průzkumu se zúčastnila více než tisícovka hospod. Obavy ze zvýšení DPH mají hospodští z velkých měst i z venkova.

Valná většina hostinských, 87 procent, se shoduje na tom, že bude muset kvůli růstu sazby zásadně zdražit čepované pivo s ohledem na inflaci a rostoucí náklady. Více než polovina oslovených soudí, že se zdražení piva projeví na nižších útratách hostů, polovina hostinských se obává dalšího odlivu zákazníků.

Růst sazby DPH by se nejvíce dotkl hospod, které nevaří a nenabízí studenou kuchyni. Ty tvoří podle Českého svazu pivovarů a sladoven zhruba polovinu všech restauračních podniků v Česku. „Zvýšení sazeb u čepovaného piva a navíc i dvouprocentní růst u stravovacích služeb bude jen u nás dělat v nákladech v součtu 50 až 60 tisíc korun měsíčně navíc. Určitě si ale nemůžeme dovolit zdražit pivo naráz třeba o pět korun, protože bychom tím odradili hosty. Takže se to výrazně dotkne nás samotných,“ uvedl spolumajitel další plzeňské restaurace U Gigantu Jiří Petrželka.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Prazdroj

Související

mobilní data
Domácí Zajímavosti

Konzumace zpráv online: Češi nejvíce čtou krátké zprávy a diskuze

doktor
Domácí Zdraví

Vzdělanější a bohatší Češi více podporují reformy ve zdravotnictví

dolar
Ekonomika

Republikáni věří v ekonomické oživení. Demokraté jsou skeptičtí

521706664_9e7179b113_b
Domácí

Hospody upadají, pivní kultura žije. Je lidovým dědictvím, řeklo ministerstvo