Zákon o střetu zájmů zakazuje, aby společnosti ovládané členem vlády získávaly veřejné zakázky. Přesto v letech 2017 až 2020 dosáhly firmy z koncernu Agrofert na zakázky, na které mělo jít přes 43 milionů korun z evropských fondů z programu IROP. Ministerstvo pro místní rozvoj nesmí tyto peníze proplatit a ty již proplacené musí vymáhat.
„Musíme postupovat podle zákona. Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Ministerstvo nechalo zpracovat právní analýzu, aby pomohlo žadatelům, které dodavatelé navázaní na některé členy vlády uvedli v omyl a zakázky i přes střet zájmů Andreje Babiše společnostem z koncernu Agrofert zadali. „Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,” dodává ministr Ivan Bartoš.
Neproplacení nebo zpětné vymáhání se týká dvaceti veřejných zakázek, na které mělo jít více než 43 milionů korun. Patří mezi ně především střední zemědělské školy a charity, nejčastěji ze Středočeského kraje. Zakázky se týkaly nákupů zemědělské techniky či dopravních a osobních automobilů.