Kvalita ovzduší zůstává kritická. Dotace nestačí, uvádí NKÚ

Česko čelí pokračujícímu problému se zhoršenou kvalitou ovzduší. Na vině jsou i staré kotle, uvádí NKÚ.

komín

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Česká republika se stále potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší, přičemž imisní limity nejsou dodržovány v mnoha oblastech. I když se podíl obyvatel žijících v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší snížil, v roce 2022 to bylo stále více než milion lidí. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) odhalila, že přestože kotlíkové dotace přispěly k výměně nevyhovujících kotlů, dotace na průmyslové emise měly minimální dopad.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) investovalo 12,7 miliardy korun do 111 tisíc výměn kotlů, což vedlo k snížení prachových částic o 18 procent. Nicméně stále zůstává v provozu více než 150 tisíc kotlů s vysokými emisemi, což představuje problém, neboť od září platí jejich zákaz. Domácnosti přitom zůstávají hlavním zdrojem znečištění ovzduší prachovými částicemi a karcinogenním benzo(a)pyrenem.

V letech 2014 až 2022 MŽP vynaložilo 2,9 miliardy korun na snižování emisí z průmyslu, avšak přispělo k poklesu emisí pouze o méně než jedno procento. NKÚ rovněž zjistil, že částka 103,5 milionu korun byla vynaložena neefektivně. Cílem vlády bylo dosáhnout dodržování imisních limitů do roku 2020, což se však nepodařilo, zejména v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, což má vážné zdravotní důsledky pro obyvatele.

Autor: Šimon Mitro

Související

Rodina
Domácí

Praha podpoří rodiny s hendikepovanými dětmi

Myštice
Domácí

Pro dokončení pozemkových úprav bude třeba 150 miliard, odhalil NKÚ

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

kouření
Zahraniční

Miláno zavádí přísný zákaz kouření na veřejnosti