sobota 19. dubna 2025

Kvalita ovzduší zůstává kritická. Dotace nestačí, uvádí NKÚ

Česko čelí pokračujícímu problému se zhoršenou kvalitou ovzduší. Na vině jsou i staré kotle, uvádí NKÚ.

komín

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Česká republika se stále potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší, přičemž imisní limity nejsou dodržovány v mnoha oblastech. I když se podíl obyvatel žijících v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší snížil, v roce 2022 to bylo stále více než milion lidí. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) odhalila, že přestože kotlíkové dotace přispěly k výměně nevyhovujících kotlů, dotace na průmyslové emise měly minimální dopad.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) investovalo 12,7 miliardy korun do 111 tisíc výměn kotlů, což vedlo k snížení prachových částic o 18 procent. Nicméně stále zůstává v provozu více než 150 tisíc kotlů s vysokými emisemi, což představuje problém, neboť od září platí jejich zákaz. Domácnosti přitom zůstávají hlavním zdrojem znečištění ovzduší prachovými částicemi a karcinogenním benzo(a)pyrenem.

V letech 2014 až 2022 MŽP vynaložilo 2,9 miliardy korun na snižování emisí z průmyslu, avšak přispělo k poklesu emisí pouze o méně než jedno procento. NKÚ rovněž zjistil, že částka 103,5 milionu korun byla vynaložena neefektivně. Cílem vlády bylo dosáhnout dodržování imisních limitů do roku 2020, což se však nepodařilo, zejména v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, což má vážné zdravotní důsledky pro obyvatele.

Autor: Šimon Mitro

Související

znečištění ovzduší
Zahraniční

Evropa má čistší vzduch. Města však zaostávají

04_event-right-copy-1024x683_kotelna-1920x0-c-default
Domácí

Restaurace, sál, knihovna: Zdevastované objekty v Česku se mění k nepoznání

profimedia-0972270023
Domácí

Benzen v jezeře u Hustopečí už nepřekračuje limity

profimedia-0972272891
Domácí

Zeminu s benzenem u Hustopečí zatím nelze těžit, hrozí nebezpečí