pátek 11. července 2025

Kůrovec znovu útočí. Sucho a vedra zhoršují situaci na Vysočině

Dlouhotrvající sucho a vysoké teploty představují vážnou hrozbu pro lesy na Vysočině.

Kůrovec

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Lesy na Vysočině čelí kvůli extrémně suchému a teplému počasí zvýšenému riziku kůrovcové kalamity. Od začátku roku spadla v kraji jen polovina obvyklého množství srážek, což výrazně oslabuje hlavně smrkové porosty. Ty jsou pak snáze napadnutelné kůrovcem, protože oslabené stromy ztrácí schopnost přirozené obrany.

Podle krajského radního Pavla Řehoře jsou první příznaky již patrné — zejména u starších smrků, které mají rezavějící koruny. Pro boj s kůrovcem je klíčové včasné odhalení napadených stromů, ať už pomocí technologických metod, nebo pravidelným sledováním známek jako jsou závrtové otvory a dřevní drtinky u paty kmene. Rychlý zásah může zabránit dalšímu šíření škůdce.

Aktuální vysoká poptávka po dřevě paradoxně pomáhá – kůrovcem napadené dřevo se daří rychle těžit a prodávat. Jiří Bartoš z krajského odboru životního prostředí však doporučuje při těžbě používat odkorňovací hlavice. I když zpomalí těžbu a zvýší náklady, zásadně snižují riziko přenosu kůrovce při přepravě dřeva.

Naději přináší i novela zákona o lesích, která začne platit v roce 2026. Umožní větší flexibilitu vlastníkům lesů a podpoří přirozené obranné mechanismy v lesních ekosystémech. Změny by tak mohly přispět k lepší prevenci budoucích kalamit.

Autor: Šimon Mitro

Související

venkov
Domácí Příroda

Putování za kořeny oživí venkov i přírodu

horko EU
Zahraniční Klimatické změny

Evropa zažila rekordně horký červen

GtVLCYlXcAAqV1Q
Zahraniční

Etiopie dokončila stavbu přehrady na Nilu. Egypt proti ní protestuje

České středohoří
Domácí Příroda

Nelegální vjezdy do Českého středohoří končí pokutami