čtvrtek 22. května 2025

Kudlanku můžete potkat i v severních Čechách

Díky oteplování teplomilná zvířata migrují na sever.

kudlanka nábožná

Kudlanka nábožná v centru Litovle (srpen 2022).
Zdroj: Šimon Mitro

  • Kudlanka nábožná v centru Litovle (srpen 2022).
  • Zdroj: Šimon Mitro

Oteplování má vliv i na migraci zvířat. Druhy, které se dříve vyskytovaly jen v nejteplejších oblastech v Česku, jsou již k vidění i v severních částech republiky. Například kudlanka nábožná, která dříve obývala jen ty nejteplejších oblasti, jako např. stepi na Jižní Moravě, byla v září nalezena na Liberecku u Osečné.

Pro mnoho z nás je výskyt kudlanky nábožné v bezprostředním okolí nejspíš velkým překvapením. A právě entomologové, třeba z našich muzeí, nám dokáží přiblížit život různých druhů hmyzu, včetně těch, které jsme vždy řadili k těm exotickým a u nás nežijícím,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kudlanky se objevují i ve vyšších nadmořských výškách. Nedávno byla kudlanka nábožná nalezena na louce nedaleko vrcholu Radhoště v Beskydech, ale také třeba u Rudníku v Krkonoších. „V souvislosti s pokračujícím oteplováním se šíří dále na sever. V posledních letech byly kudlanky pozorovány v Českém středohoří, na Českolipsku, Děčínsku nebo v Podkrkonoší,“ uvedl Pavel Vonička, entomolog ze Severočeského muzea v Liberci.

Autor: Šimon Mitro

Související

Mýval severní
Domácí Fauna

Biosmršť se vrací: Češi znovu vyrazí stopovat vetřelce v přírodě

Bílé stráně u Pokratic
Domácí Příroda

Oslíci chrání Bílé stráně

rostliny
Domácí Příroda

Evropský projekt TETTRIs chce zachránit disciplínu, která drží přírodu pohromadě

Globální geopark UNESCO
Domácí

Geopark Český ráj smí označení UNESCO používat už jen dva roky