Kudlanku můžete potkat i v severních Čechách

Díky oteplování teplomilná zvířata migrují na sever.

kudlanka nábožná

Kudlanka nábožná v centru Litovle (srpen 2022).
Zdroj: Šimon Mitro

  • Kudlanka nábožná v centru Litovle (srpen 2022).
  • Zdroj: Šimon Mitro

Oteplování má vliv i na migraci zvířat. Druhy, které se dříve vyskytovaly jen v nejteplejších oblastech v Česku, jsou již k vidění i v severních částech republiky. Například kudlanka nábožná, která dříve obývala jen ty nejteplejších oblasti, jako např. stepi na Jižní Moravě, byla v září nalezena na Liberecku u Osečné.

Pro mnoho z nás je výskyt kudlanky nábožné v bezprostředním okolí nejspíš velkým překvapením. A právě entomologové, třeba z našich muzeí, nám dokáží přiblížit život různých druhů hmyzu, včetně těch, které jsme vždy řadili k těm exotickým a u nás nežijícím,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kudlanky se objevují i ve vyšších nadmořských výškách. Nedávno byla kudlanka nábožná nalezena na louce nedaleko vrcholu Radhoště v Beskydech, ale také třeba u Rudníku v Krkonoších. „V souvislosti s pokračujícím oteplováním se šíří dále na sever. V posledních letech byly kudlanky pozorovány v Českém středohoří, na Českolipsku, Děčínsku nebo v Podkrkonoší,“ uvedl Pavel Vonička, entomolog ze Severočeského muzea v Liberci.

Autor: Šimon Mitro

Související

Středohoří
Domácí Příroda

Švýcarsko-český program podpoří udržitelný turismus

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

remízky
Domácí Příroda

Stamiliony na krajinu. Stát podpoří remízky, mokřady a tůně

kontrola budek pro sovu pálenou
Domácí Fauna

Miliony na ochranu zvířat. Startuje program podpory záchranných stanic