Již nyní řada lidí zkouší využívat umělou inteligenci v podobě ChatGPT a dalších nástrojů při své práci. Právníci přes ní zkouší generovat právní návrhy dokumentů, jako například závěti, a realitní makléři ji využívají na sepisování inzerátů a nabídek.
Škála využití umělé inteligence takřka nemá mezí a proto se aktuální výzkum pod vedením profesorů Edwarda Feltena z univerzity v Princetonu a Manava Raje z Pensylvánské univerzity zabýval tím, která povolání budou umělou inteligencí nejvíce ovlivněna.
Podle studie bude umělou inteligencí nejvíc zasaženo těchto 20 povolání:
- Telemarketéři
- Učitelé anglického jazyka a literatury
- Učitelé cizích jazyků a literatury
- Učitelé historie
- Učitelé práva
- Učitelé filozofie a náboženství
- Učitelé sociologie
- Učitelé politologie
- Učitelé trestního soudnictví a vymáhání práva
- Sociologové
- Učitelé sociálních prací
- Učitelé psychologie
- Učitelé komunikace
- Politici
- Učitelé kulturních studií
- Zprostředkovatelé a smírčí orgány
- Soudci
- Učitelé zeměpisu
- Knihovníci
- Kliničtí poradci a školní psychologové
Studie poukazuje především na razantní změny ve školství a právní sféře. Tyto oblasti pokývají většinu z 20 zmíněných povolání. „Stále není jasné, jak přesně změny v povolání díky umělé inteligenci budou vypadat,“ řekl spoluautor studie Raj. „Možná dojde k automatizaci a pracovníci díky používání těchto technologií budou produktivnější,“ uvedl Raj.
Paradoxně ve studii zcela chybí profese jako překladatelé, spisovatelé, novináři a další, které jsou často zmiňovány jako ty, které umělá inteligence zasáhne nejvíce.