Téměř polovina Čechů zvažuje nákup kryptoměn, třetina už s nimi má zkušenost. Přestože je láká vidina alternativního spoření a investic, mnozí si neuvědomují rizika, která s tím přicházejí. Třetina lidí netuší, jaké kybernetické hrozby se s kryptoměnami pojí, a podceňují ochranu svých zařízení.
Podle průzkumu společnosti ESET zájem o kryptoměny roste především u mladších lidí z větších měst. Nejčastěji je chtějí využít jako alternativu ke klasickému spoření. Zároveň ale prudce narůstá počet podvodů – v druhé polovině roku 2024 stoupl jejich počet o více než 335 %. Mezi nejčastější triky patří falešné investiční nabídky, podvodné weby a manipulativní obsah napodobující známá média.
Útočníci stále častěji používají deepfake technologie a lákají oběti přes sociální sítě či podvodné telefonáty. Neváhají přitom zneužít jména známých osobností nebo institucí, čímž zvyšují důvěryhodnost podvodů. Policie varuje, že škody jdou do stovek milionů korun a obětí přibývá. Lidé by se měli mít na pozoru, zvláště pokud se jim investice jeví jako až příliš výhodná.
Alarmující je i nízká úroveň ochrany chytrých telefonů – jen každý čtvrtý Čech na něm používá bezpečnostní software, přestože právě tato zařízení obsahují citlivá data. Stejně tak většina lidí stále podceňuje sílu unikátních hesel a šifrovaných správ správy přístupových údajů. Experti proto vyzývají k obezřetnosti, ověřování zdrojů a využívání ověřených platforem.
Z průzkumu také vyplynulo, že 15 % respondentů nerozezná falešný článek a téměř pětina by při podezření na deepfake video neprovedla žádnou kontrolu. Útočníci přitom sází právě na lidské emoce a nedostatek informací. Odborníci proto radí: nevěřte šokujícím sdělením na první pohled a vždy si ověřujte, odkud informace skutečně pochází.