Purpurové květy černýše rolního září do daleka, k vidění jsou i kopretiny nebo velmi vzácný hořec křížatý. Žádná ze zmíněných rostlin ani mnohé další, které v těchto dnech v milovické rezervaci kvetou, tam ale ještě před pár lety nebývaly, rostly tam jenom nevzhledné suché trávy.
Všechno se však změnilo s příchodem velkých kopytníků – divokých koní, zubrů a praturů. Vědci odhalili, že tam, kde dříve dominovaly jen tři druhy trav, nyní roste na 111 druhů květin. Tam, kde žijí zubři, rostou převážně kopretiny. Pastviny ležící nejblíže městu Milovice zase září modře díky již zmíněnému hořci. Další části rezervace obklopuje žlutý řepík lékařský. Květnatost milovické rezervace však zatím není všude stejná. „V částech, které se připojily teprve před třemi lety, zatím probíhá obnova vegetace a květnatost se tam postupně zvyšuje. Pomaleji se rozvíjela také v sušších částech lokality, kde měla semínka rostlin na vyprahlé půdě nižší šanci vzklíčit,“ uvádí ředitel ochranářské organizace Česká krajina Dalibor Dostál.
Návštěvníci mohou stáda divokých kopytníků, barevné květiny nebo vzácné byliny pozorovat při procházce okružní stezkou. Ta vede kolem celé rezervace. Další podobné rozlehlé rozkvetlé pastviny a louky se nacházejí v Krkonoších nebo Bílých Karpatech.