sobota 13. července 2024

Kritizovaný migrační pakt začíná platit. Naplno se projeví za dva roky

Jak bude vypadat uvedení migračního balíčku do praxe naznačilo deset bodů, které představila Evropská komise. Součástí i je povinná solidarita při přerozdělování běženců.

Sub-saharan-migrant-women

Evropská komise chce, aby migrační balíček začal naplno platit za dva roky.
Zdroj: Rawpixel

  • Evropská komise chce, aby migrační balíček začal naplno platit za dva roky.
  • Zdroj: Rawpixel

Do konce letošního roku musí Česká republika připravit plán, kterým uvede v praxi migrační balíček, který v polovině května schválily státy Evropské unie. Přestože ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) říkal při schvalování, že Česká republika dostane výjimku, Evropská komise už zveřejnila harmonogram a desetibodový plán, podle něhož se budou řídit všechny státy, včetně Česka, aby k naplňování odhlasovaného dokumentu mohlo dojít v roce 2026.

Deset kroků, které Evropská komise představila, stanovují pro jednotlivé státy jasná pravidla, která se týkají společné ochrany vnějších hranic unie, systém řízení migrace, zajištění adekvátní životní úrovně pro běžence a zamezení tomu, aby mohli migranti sociální systém zneužívat. Pod bodem sedm je pak zakotvena povinná solidarita v přerozdělování běženců tak, aby žádný stát nebyl přetížen na úkor jiného, který by odmítl migranty přijímat.

Proti migračnímu paktu se nevymezuje pouze opozice, ale nenalézá přílišné pochopení ani ve vládě, přestože proti němu kabinet Petra Fialy (ODS) v Bruselu nehlasoval. Premiér připomíná, že současná podoba představuje pouhý základ a bude potřeba její dopracování.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0792241503
Zahraniční Sociální sítě

Síť X porušuje pravidla EU

450010508_879338580683166_956191702317838230_n
Domácí

Babišova frakce je pro ODS trnem v oku. Předvolební slogan o Rusku se prý naplnil

GR9LAh-aUAA9Whn
Zahraniční

Rakousko jde ve stopách Německa. Vídní zmítá válka cizineckých gangů

profimedia-0887457610
Zahraniční

Orbán se pasoval do role mírotvůrce. Zastávka druhá: Moskva