Do konce letošního roku musí Česká republika připravit plán, kterým uvede v praxi migrační balíček, který v polovině května schválily státy Evropské unie. Přestože ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) říkal při schvalování, že Česká republika dostane výjimku, Evropská komise už zveřejnila harmonogram a desetibodový plán, podle něhož se budou řídit všechny státy, včetně Česka, aby k naplňování odhlasovaného dokumentu mohlo dojít v roce 2026.
Deset kroků, které Evropská komise představila, stanovují pro jednotlivé státy jasná pravidla, která se týkají společné ochrany vnějších hranic unie, systém řízení migrace, zajištění adekvátní životní úrovně pro běžence a zamezení tomu, aby mohli migranti sociální systém zneužívat. Pod bodem sedm je pak zakotvena povinná solidarita v přerozdělování běženců tak, aby žádný stát nebyl přetížen na úkor jiného, který by odmítl migranty přijímat.
Proti migračnímu paktu se nevymezuje pouze opozice, ale nenalézá přílišné pochopení ani ve vládě, přestože proti němu kabinet Petra Fialy (ODS) v Bruselu nehlasoval. Premiér připomíná, že současná podoba představuje pouhý základ a bude potřeba její dopracování.
"We are not starting from scratch"
— EU Home Affairs (@EUHomeAffairs) June 12, 2024
Many EU countries are already delivering elements of the Migration Pact on the ground.
📹 Watch @YlvaJohansson ↓ #migrationEU pic.twitter.com/UOsbwtwxZK