Krev z ústřic by mohla pomoci zvýšit účinnost antibiotik

Zázračný protein, který dokáže pomoci zabíjet rezistentní nebezpečné bakterie a tím, že zvyšuje rapidně účinnost antibiotik, objevili australští vědci v hemolymfě – krvi ústřice, která žije ve vodách v tamní přírodě.

16872167006_58fb56ac38_c

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

Zpráva o objevu zázračné antimikrobiální látky v těle ústřic s latinským názvem Saccostrea glomerata přichází právě včas. Bakterie jsou čím dál odolnější a do pár desítek let může dojít k úplné antibiotické rezistenci. Většina bakterií se v lidském těle shlukuje do takzvaných biofilmů, ke kterým se často antibiotika nemají šanci dostat. Účinná látka z ústřice dokáže lepkavý biofilm narušit a donutit bakterie k opětovnému putování krevním řečištěm, kde je bílé krvinky a antibiotika polapí a zahubí. 

Podle výzkumu dokáže kombinace látky z ústřic a antibiotik zvýšit jejich účinnost až 32krát, a to i v boji proti obávanému zlatému stafylokokovi nebo bakterii způsobující těžké zápaly plic. Asi dvě desítky ústřic by měly dospělému člověku zajistit dostatečné množství aktivního proteinu.

Podle hlavní výzkumnice je zapotřebí dalšího testování. Co ví již nyní, je, že zahřívání proteinu jeho účinné látky ničí. Lék je důležité dostat do těla jinou cestou, než přes trávící trakt, který by mohl protein rozložit dřív, než by se dostal do krevního řečiště. 

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Southern Cross University

Související

bakterie
Zdraví Věda

Vědci učinili průlom v boji proti bakteriím

7051450397_68337f05dd_c
Zdraví

Tučné břicho poukazuje na vyšší riziko Alzheimerovy choroby

léky
Domácí Zdraví

Česká lékárnická komora varuje před nesprávným užíváním antibiotik

očkování
Zahraniční Zdraví

Očkování může snížit spotřebu antibiotik o miliardy dávek ročně, tvrdí WHO