sobota 25. května 2024

Křetínský si brousil zuby na britskou poštu. Její převzetí mu ale nevyšlo

Krátce po oznámení, že chce Daniel Křetínský převzít Royal Mail, akcie IDS stouply o 24 procent. Když z transakce sešli, spadly o procent devět.

419338827_122110519394175449_5330824926622560290_n

Druhý nejbohatší Čech Daniel Křetínský.
Zdroj: Facebook/Daniel Křetínský

  • Druhý nejbohatší Čech Daniel Křetínský.
  • Zdroj: Facebook/Daniel Křetínský

Druhý nejbohatší Čech, podnikatel Daniel Křetínský, chtěl převzít společnost International Distributions Services (IDS), která je vlastním britské pošty Royal Mail a údajně zlepšit její výkonnost. Transakce mu však nevyšla, protože vedení IDS jeho nabídku odmítlo. Křetínský holdingu nabízel vysoké investice, které by vedly ke zkvalitnění a zrychlení služeb, nutně však souvisejících se strukturální změnou, protože společnost je kvůli rostoucí konkurenci pod obrovským tlakem.

Hodnota Royal Mail dnes činí více než 60 miliard korun. Křetínský však, společně se svým partnerem Patrikem Tkáčem, už část společnosti IDS vlastní, kdy mu náleží 27 procent. Většinové vlastnictví chtěl získat přes podíly lucemburské firmy Vesa Equity Investments.

Křetínský jako druhý nejbohatší Čech spoluvlastní například i fotbalové kluby AC Sparta Praha a West Ham United FC. Jeho impérium však zahrnuje také kolos Energetický a průmyslový holding (EPH), který zahrnuje přes sedmdesát společností, působí v šesti evropských státech a zaměstnává téměř 25 tisíc lidí. Zajímavostí je, že bydlí v pražské vile U Mrázovky, kde za dob komunismu bydlel vysoký stranický funkcionář Vasil Biľak.

Autor: Jan Skala

Související

Sparta slaví double.
Fotbal MOL Cup

Sparta slaví double, Plzeň dohrávala finále v deseti

Brian Priske dovedl Spartu k obhajobě titulu.
Fotbal MOL Cup

Sparta chce double, v cestě stojí Plzeň

Fanoušci Sparty vyhlížejí obhajobu titulu.
Fotbal Fortuna Liga

Fortuna liga se blíží do finále, v sobotu můžeme poznat mistra

Birmančevič byl hráčem utkání.
Fotbal Fortuna Liga

Sparta je krůček od obhajoby, Birmančevič sestřelil oslabený Baník