Královéhradecký kraj podpoří venkovské prodejny

Radní Královéhradeckého kraje chtějí na venkově udržet samoobsluhy. Prodejny podpoří částkou 4,2 miliony korun.

samoobsluha

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Královéhradecký kraj opět investuje do provozovatelů malých obchodů na venkově. Těm, kteří zajišťují prodejní místa v obcích s méně než tisícem obyvatel a mají jedinou prodejnu, poskytne krajský dotační program více než 4,2 milionu korun.

Zejména pro starší spoluobčany v malých obcích jsou tyto obchody mnohdy jedinou alternativou pro nákup potravin mimo velká obchodní centra. Kromě samotného nakupování tyto obchody často slouží jako místo sousedských setkávání. Krajská podpora provozu těchto obchodů také pomáhá ke zpomalení vylidňování malých obcí, kdy se obyvatelé těchto oblastí často stěhují do větších měst,“ vyzdvihl smysl dotačního programu radní pro oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací Adam Valenta.

Podpora zahrnuje širokou škálu výdajů, například na zaměstnance, pronájem prostor, energie, a další služby související s provozem prodejny. Dotace se pohybují od 20 do 60 tisíc korun, přičemž polovinu hradí krajská dotace a druhou polovinu obec, kde se prodejna nachází.

Královéhradecký kraj již několik let podporuje prodejny v malých obcích. Od roku 2019 do současnosti bylo podpořeno celkem 384 žádostí celkovou částkou téměř 17 milionů korun.

Autor: Šimon Mitro

Související

Vizualizace budoucí podoby Vrbenského kasáren v Hradci Králové.
Domácí

Vrbenského kasárny budou hostit největší přírodovědeckou expozici v republice

Za volant Fabie bez předního kola sedl podnapilý řidič na Jičínsku.
Krimi

S Fabií uháněl bez předního kola. Měl v sobě dvě promile

Rock for People
Domácí

Policie ohlídá Rock for People. ČD přidá vlaky

Rozhledna sv. Anny v Orlických horách.
Domácí

Rozhledna svaté Anny v Orlických horách bude přes léto zavřená