neděle 24. listopadu 2024

Konzumace drůbežího masa a vajec není nebezpečná

V souvislosti s přibýváním ohnisek ptačí chřipky roste i strach lidí z přenosu choroby na člověka. Někteří se dokonce obávají konzumovat drůbeží maso či vajec. Obavy ale nejsou podle Ministerstva zemědělství namístě.

Drůbež

Drůbeží maso
Zdroj: pixabay.com

  • Drůbeží maso
  • Zdroj: pixabay.com

„V České republice je systém veterinárního dohledu nad bezpečností potravin velmi důkladný. Navíc nikdy se nepotvrdil přenos této nemoci konzumací drůbežích produktů,“ vysvětlil Minutovým zprávám mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Přestože se subtyp vysoce patogenní chřipky H5N1 považuje za potenciálně rizikový i pro člověka, onemocnění touto chorobou u lidí způsobuje výlučně přímý styk člověka s nakaženými ptáky. V České republice se přenos na člověka nikdy nepotvrdil.

„Opatření v oblasti bezpečnosti potravin minimalizují riziko, aby se do potravinového řetězce dostalo maso a vejce od jiných než zdravých zvířat. Důsledný veterinární dozor začíná v chovech drůbeže a pokračuje ve všech fázích od zpracování až po dodání ke konečnému zákazníkovi. Nikde ve světě nebyl potvrzen přenos této nemoci konzumací drůbežích produktů,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Ministerstvo doporučuje, aby lidé dodržovali správné postupy, maso dostatečně tepelně upravovali a pamatovali i na základní pravidla hygieny.

Související

Obrázek WhatsApp, 2024-11-16 v 08.26.04_f7311a9c
Ekonomika

Drahota v Česku nebere konce. Po máslu prudce rostou také ceny vajec

free-photo-of-farma-ptaci-mokry-plavani
Domácí

Ptačí chřipka z Klatovska nezmizela. Musí se utratit 18 tisíc kusů drůbeže

ptačí chřipka
Zahraniční Ptačí chřipka

Kanadský teenager byl hospitalizován s podezřením na ptačí chřipku

Ptačí chřipka se objevila na Českobudějovicku
Domácí

Na Plzeňsku je nové ohnisko ptačí chřipky