Kongo a další africké země by měly začít s vakcinací proti mpox

Mpox se šíří Afrikou. Brzy by v nejpostiženějších regionech měla být zahájena vakcinace.

profimedia-0900213767

Léčba mpox v nemocnici v Kongu (20. 8. 2024)
Zdroj: Profimedia

  • Léčba mpox v nemocnici v Kongu (20. 8. 2024)
  • Zdroj: Profimedia

Vypuknutí viru mpox v Demokratické republice Kongo a sousedních zemích přinutilo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) znovu vyhlásit globální zdravotní pohotovost. V Africe by měla být brzy zahájena vakcinace.

WHO minulý týden opětovně vyhlásila globální zdravotní pohotovost kvůli šíření viru mpox, nemoci dříve známé jako opičí neštovice. Epidemie v Demokratické republice Kongo se totiž rozšířila do okolních států a během týdne bylo hlášeno přes 1 400 nových případů. Celkový počet nakažených v 12 afrických zemích od začátku roku dosáhl téměř 19 tisíc.

Africká unie a její zdravotnická agentura Africa CDC se nyní připravují na spuštění vakcinace. Podle generálního ředitele Africa CDC Jeana Kaseyi by měly první dávky dorazit do Konga a dalších zemí už příští týden. „Chceme zajistit, že logistika a skladování budou v pořádku, aby bylo očkování bezpečné a efektivní,“ uvedl Kaseya.

Vývoj epidemie je znepokojivý – počet případů je více než dvojnásobný oproti loňskému roku. Kromě toho Afrika čelí několika různým kmenům viru současně. Mpox, který způsobuje hnisavé léze a příznaky podobné chřipce, je většinou mírný, ale v některých případech může být smrtelný.

Autor: Šimon Mitro

Související

cukrovka
Zdraví

Jeden z pěti Britů má cukrovku. Milion lidí o ní neví

nemocnice
Domácí Zdraví

Více zdravotníků pro Česko. Vláda podpoří vzdělávání nelékařských profesí

očkování covid
Zdraví Covid

Vakcína proti covidu v těhotenství neohrožuje vývoj dítěte, ukazuje studie

7bc3d9a1-c810-4a95-a906-cec83996cdab_1024x683+(1)
Zahraniční

Příměří padlo. Kongo v boji proti rebelům požádalo na pomoc armádu Čadu