čtvrtek 17. července 2025

Kongo a další africké země by měly začít s vakcinací proti mpox

Mpox se šíří Afrikou. Brzy by v nejpostiženějších regionech měla být zahájena vakcinace.

profimedia-0900213767

Léčba mpox v nemocnici v Kongu (20. 8. 2024)
Zdroj: Profimedia

  • Léčba mpox v nemocnici v Kongu (20. 8. 2024)
  • Zdroj: Profimedia

Vypuknutí viru mpox v Demokratické republice Kongo a sousedních zemích přinutilo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) znovu vyhlásit globální zdravotní pohotovost. V Africe by měla být brzy zahájena vakcinace.

WHO minulý týden opětovně vyhlásila globální zdravotní pohotovost kvůli šíření viru mpox, nemoci dříve známé jako opičí neštovice. Epidemie v Demokratické republice Kongo se totiž rozšířila do okolních států a během týdne bylo hlášeno přes 1 400 nových případů. Celkový počet nakažených v 12 afrických zemích od začátku roku dosáhl téměř 19 tisíc.

Africká unie a její zdravotnická agentura Africa CDC se nyní připravují na spuštění vakcinace. Podle generálního ředitele Africa CDC Jeana Kaseyi by měly první dávky dorazit do Konga a dalších zemí už příští týden. „Chceme zajistit, že logistika a skladování budou v pořádku, aby bylo očkování bezpečné a efektivní,“ uvedl Kaseya.

Vývoj epidemie je znepokojivý – počet případů je více než dvojnásobný oproti loňskému roku. Kromě toho Afrika čelí několika různým kmenům viru současně. Mpox, který způsobuje hnisavé léze a příznaky podobné chřipce, je většinou mírný, ale v některých případech může být smrtelný.

Autor: Šimon Mitro

Související

trachom
Zahraniční Zdraví

Senegal porazil trachom. Nemoc slepoty je minulostí

Prezident Kamerunu Paul Biya
Zahraniční

Kamerunský prezident Biya chce znovu kandidovat. Je mu 92 let

sociální sítě
Zdraví Sociální sítě

Sociální sítě ovládly teenagery. Polovina z nich přiznává, že jim škodí

mozek
Zdraví

Znečištěné ovzduší může zvyšovat riziko nádorů mozku