Lidé, kteří žebrají nebo vystupují na veřejných prostranstvích se zvířaty, to podle zastupitelů Prahy dělají proto, aby přilákali pozornost a vzbuzovali v lidech lítost. Nic není efektivnějšího než pouliční umělec hrající na housle nebo harmoniku a vedle něj ležící pes se smutnýma očima. Takový obrázek už ale možná Pražané v budoucnu neuvidí.
Novely se týkají žebrání a pouličního vystupování a chtějí v obou případech zakázat přítomnost zvířat. Jenže zákon mluví jinak. Pouliční umělci svou činnost provozovat můžou. „Platný zákon dává možnost provádět veřejné vystoupení se zvířaty a jejich pořadateli ukládá pouze povinnost to oznámit příslušnému úřadu a Krajské veterinární správě,“ upozornila Terezie Radoměřská, starostka Prahy 1, podle které tak není jasné, zda v případě, kdy žebrák oznámí úřadům veřejné vystoupení, si tak přítomnost zvířete nezlegalizuje.
Navíc podle občanského zákoníku zvíře není věc, a tak ho není možné odebrat kvůli protiprávnímu jednání a je tedy otázkou, co by se s ním stalo. Z těchto důvodů Praha 1 požádala magistrát o vyjasnění připomínek.
Lidé s novelou vyhlášky většinou souhlasí a už sepsali i petici na podporu zákazu žebrání se zvířaty. Někteří doufají, že tím inspirují i další města. Zatímco veřejnost chce zabránit týrání zvířat, pražský magistrát má k zákazu žebrání se zvířaty jiný důvod, a to bezpečnost kolemjdoucích.