Odvěké přání Čechů mít svůj vlastní stát a nebýt závislí na rakouském mocnářství se splnilo v roce 1918, kdy za společného úsilí se sousedními Slováky vzniklo Československo. Ovšem sen jeho hlavních zakladatelů, tedy Tomáše Garrigue Masaryka a Rastislava Štefánika o věčném trvání společného svazku, vzal za své po 74 letech. Od chvíle, kdy se Československo rozpadlo, uplynulo dnes přesně 31 let.
Historie společného státu Čechů a Slováků nebyla vždy jednoduchá. Poté, co spadly růžové brýle a zmizela euforie z pádu Rakouska-Uherska, se začínaly projevovat první problémy. Ekonomické, politické i společenské. Přesto však dvacátá léta dvacátého století patřila mezi ty klidnější. Následující dekádu však už poznamenala velká hospodářská krize i nástup německého nacismu, což byla první velká zkouška nerozbornosti svazku obou národů. Ten nakonec nevydržel a od března 1939 bylo možné registrovat samostatný Slovenský štát a český, Němci ovládaný, Protektorát Čechy a Morava.
Konec války sice Čechy i Slováky svedl znovu dohromady, ovšem řada historiků se shoduje na tom, že ve společném státě oba národy zůstaly především proto, že je spojovala komunistická nadvláda v dalších letech a také přání Moskvy, aby Československo zůstalo jednotné a loajální vůči Sovětskému svazu.
Ovšem s pádem komunismu se jako jedna z prvních myšlenek projevila vůle Slováků po samostatném státu. Začaly pro to dělat mnohé až situace dospěla do bodu, kdy už věci nešlo vzít zpět. Oběma hlavním představitelům obou částí společného státu, tedy Václavu Klausovi a Vladimíru Mečiarovi, nezbylo nic jiného, než se v létě 1992 dohodnout na rozdělení Československa. To přestalo existovat 31. prosince 1992.
Konec snu Masaryka i Štefánika. Před 31 lety se rozpadlo Československo
Společný stát Čechů a Slováků neexistuje už 31 let. Od 1. 1. 1993 si každá republika jde vlastní cestou.

Už 31 let si Češi a Slováci hrají na vlastním písemku.
Zdroj: Wikimedia Commons
- Už 31 let si Češi a Slováci hrají na vlastním písemku.
- Zdroj: Wikimedia Commons
Související
Za nadávání na veřejnosti pokuta. Plánují to britská města i Pardubice
Britský poloostrov Thanet má v plánu zakázat vulgarity na veřejnosti. Pokutovat je chce sto librami, tedy téměř třemi tisíci korunami. I v Česku je město, které tento problém řeší.
- 1 minuta čtení
Češi jsou pro trest smrti. Souhlasí s ním více než polovina národa
Přestože podpora znovuzavedení trestu smrti mezi Čechy oproti 90. letům výrazně klesla, stále více než polovina národa by takový verdikt uvítala. Z Evropy se ale popravuje už jen v Bělorusku.
- 1 minuta čtení
Slovenská policie zadržela Ukrajince, který hrozil bombami i českým školám
Výhružky podminováním a bombovým útokem má na svědomí ukrajinský pachatel. Toho dnes dopadl mezinárodní policejní tým.
- 30 sekund čtení
Fico zve Fialu na mezinárodní jednání. Ta předtím Praha ukončila
Bratislava znovu projevila zájem o opětovné zahájení mezivládních konzultací. Fico dokonce Fialu za tímto účelem pozval na Slovensko.
- 1 minuta čtení