pátek 22. listopadu 2024

Konec aut na naftu a benzin je tady

Je rozhodnuto. Ministři členských států Evropské unie potvrdili konec automobilů se spalovacími motory k roku 2035. Tento krok má výrazně pomoci ke zlepšení životního prostředí ve státech EU.

výfuk

Protestovala jen hrstka aktivistů.
Zdroj: facebook.com

  • Protestovala jen hrstka aktivistů.
  • Zdroj: facebook.com

Jezdit na naftu či benzin bude stále obtížnější. Ministři pro energetiku členských států Evropské unie schválili normu, která od roku 2035 značně omezí prodej aut se spalovacími motory. Pokud by se tak nestalo, nebudou moci členské země plnit závazky, které se týkají dosažení klimatické neutrality v roce 2050. Proti této normě se ohradilo Polsko a Itálie, ostatní země je ale přehlasovaly.

Od roku 2035 by tedy z výrobních linek měla sjíždět elektromobily nebo auta, která budou jezdit na syntetická e-paliva, která se nevyrábí z ropy. Ty využívají energie z obnovitelných zdrojů, takzvaného zeleného vodíku, což je palivo, které odborníci považují za uhlíkově neutrální. Automobilky budou muset do budoucna investovat vysoké sumy do změny výroby.

Nová norma Evropské unie také mluví o tom, že by členské státy měly snížit do konce tohoto desetiletí produkci zplodin o více než padesát procent oproti roku 2021. Doprava v zemích Evropské unie je producentem čtvrtiny všech emisí vypouštěných do ovzduší.

Autor: Jan Skala

Související

Parní lokomotiva Zelený anton.
Domácí

Parní lokomotivy snad jezdit nepřestanou. Zachránit se je snaží i ministr

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

blednutí korálů
Zahraniční Klimatické změny

Korálovým útesům hrozí zánik. Klimatické změny ohrožují stovky druhů

The-Global-Emissions-Challenge-Why-Current-Strategies-Are-Falling-Short-1200x810-1-1024x691
Zahraniční

Plány na ochranu klimatu se hroutí. Evropa v nich zůstává osamocena