Evropská komise, i její šéfka Ursula von der Leyen čelí rostoucí kritice kvůli řadě věcí, mezi něž se nově zařazuje také reforma regionálního financování, kvůli němuž komise dostala kritický dopis od 14 členských států, k nimž se připojila i Česká republika. Kritikům vadí, že komise jí v podstatě oslabuje roli samotných regionů a dává větší možnost rozhodování národním vládám tím, že fondy pro zemědělství a regionální rozvoj spojila do jednoho balíčku, s nímž budou vlády moci disponovat. Podle Bruselu však dojde k zefektivnění financování zmíněných oblastí. Pod protestní dopis se podepsali zástupci států jako je Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko a Slovensko a Španělsko.
Pro řadu zemí je problémem také chystaná revoluce v zelené politice unie. I Česká republika a to nejen opozice, ale i probruselsky orientovaní zástupci vlády, tvrdě kritizují plánovaný systém zrychlení tvrdé regulace emisí a výroby elektřiny z fosilních paliv, což by mělo za důsledek výrazné zdražení, které by domácnostem vytahalo z kapsy tisícovky měsíčně navíc. „Pokud tohle projde, končím v politice,“ uvedl na sociálních sítích lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který vždy patřil k výrazným obhájcům unijního směřování.
Samotná předsedkyně komise Ursula von der Leyen naopak bude čelit pokusu o své svržení. Během hlasování o důvěře totiž má obhajovat tajnou konverzaci se šéfem společnosti Pfizer v době největšího rozmachu pandemie onemocnění Covid-19.