Kombinace zemědělství a solární energie může zvýšit potravinovou bezpečnost a příjmy farmářů

Nová studie ukazuje, že spojení zemědělství se solární energií může posílit potravinovou bezpečnost a přinést farmářům dodatečné příjmy. V zemích Visegrádské čtyřky by tento model mohl pokrýt až 68 procent jejich energetických potřeb.

Solární panely na zemědělské půdě

Solární panely na zemědělské půdě
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Solární panely na zemědělské půdě
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Spojení pěstování plodin se solárními panely na stejné půdě by mohlo přinést významné výhody pro zemědělce a zvýšit energetickou bezpečnost v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Studie think tanku Ember ukazuje, že instalace solárních panelů na devíti procentech zemědělské půdy by mohla zajistit veškeré elektrické potřeby zemědělství a potravinářství v regionech Visegrádské čtyřky.

Podle britské nevládní organizace by instalace 180 GW solárních panelů na zemědělské půdě mohla trojnásobně překročit cíle nastavené do roku 2030 a sedmkrát převýšit aktuální kapacitu v těchto zemích. Visegrádská čtyřka, která vlastní 19 procent orné půdy v EU, produkuje velké množství základních plodin, přičemž jejich výroba čelí hrozbám, jako jsou kolísající ceny hnojiv a extrémní počasí.

Kromě dodatečných příjmů z prodeje elektrické energie by solární panely mohly zlepšit zadržování vody v suchých obdobích a chránit plodiny před extrémními povětrnostními podmínkami, čímž by v některých případech zvýšily výnosy. Například plodiny, které mají rády stín, jako jsou některé bobule a ovoce, mohou pod agri-PV panely zaznamenat až 16procentní nárůst výnosů, zatímco vyprodukují 63 procent energie oproti tradičním solárním panelům.

Ve Francii, Německu, Itálii a Nizozemí již existují regulace, které umožňují kombinaci zemědělství a výroby energie bez ztráty dotací.

Autor: Šimon Mitro

Související

ovce
Domácí

V Česku se po 15 letech objevila katarální horečka ovcí

divoké prase
Domácí Příroda

Novela mysliveckého zákona vyvolává obavy zemědělců

hovor
Zdraví

Mobily nejsou zodpovědné za rakovinu mozku, WHO vyvrátila nepravdivé teorie

314184169_106217862304568_4536181947413624434_n
Zahraniční

Další německá šílenost! Firmy mají řídit výrobu podle slunečního svitu a větru