Kojení pozitivně ovlivňuje vývoj poznávacích funkcí dětí

Čeští vědci zjistili, že kojení delší než půl roku příznivě ovlivňuje psychický i kognitivní vývoj dětí.

mimino

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Dlouhodobá studie českých a slovenských vědců, kteří sledovali děti z Českých Budějovic a Karviné, potvrdila, že kojení delší než půl roku příznivě ovlivňuje psychický vývoj dětí. Studie se zaměřila na vývoj kognitivních funkcí u dětí v souvislosti s dobou kojení. Vědci sledovali skupiny novorozenců z okresů Karviná a České Budějovice, které se významně liší mírou znečištění ovzduší. Právě to může mít za následek zpomalený vývoj poznávacích funkcí a riziko chronických respiračních a kardiovaskulárních onemocnění.

Do studie bylo zapojeno celkem 147 dětí (80 z Českých Budějovic a 67 z Karviné) narozených v letech 2013 a 2014. Výsledky naznačují, že plné kojení po dobu půl roku a déle má větší efekt na vývoj kognitivních funkcí u obou skupin dětí. „Lze předpokládat, že delší kojení se příznivě projeví zejména na vývoji kognitivních funkcí u dětí žijících v oblastech s vysokou mírou znečištění ovzduší,“ uvedl jeden z autorů studie Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Z výsledků také vyplynulo, že kvalitu vývoje kognitivních funkcí ovlivnila i úroveň vzdělání matek. Děti matek vysokoškolaček dosáhly výrazně lepších výsledků u Ravenova testu, který měří schopnost řešit problémy.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: AVČR

Související

profimedia-0943607457
Domácí

Na českých silnicích zemřelo loni nejméně lidí za 60 let

dítě
Zahraniční Zdraví

Spokojenost dětí v Evropě upadá. Nejhůře dopadla Británie

Dobíjecí stanice
Ekonomika Elektromobily

Česko je na 14. místě v počtu veřejných dobíječek elektromobilů

novorozenec
Domácí

Česko ztrácí obyvatele