Stánek s klobásami byl na Václaváku od První republiky. Teď zmizí

Prvorepubliková tradice z Václavského náměstí zmizela. Nezdá se však, že by většině lidí chyběla.

stánek

Tento stánek je na Václavském náměstí minulostí
Zdroj: Facebook

  • Tento stánek je na Václavském náměstí minulostí
  • Zdroj: Facebook

Stál na Václavském náměstí už od dob první republiky a klobásu si k němu mohl chodit kupovat třeba i policejní rada Vacátko. Nyní oblíbenému stánku poblíž Národního muzea zazvonila hrana. Důvody pro to byly dva. Radní totiž delší dobu řešili problémy s provozovateli stánku, kterým se moc nechtělo platit nájemné a městu dlužili už milionovou částku. A druhým významný faktorem pro odstranění stánku byla chystaná proměna náměstí, která by měla mít umírněnější tvář, do které křiklavými barvami ozdobený stánek s klobásami nezapadá.

Radního hlavního města Prahy přesto nechali promluvit veřejnost. Podle aktuálně zveřejněné ankety se hlasující přiklonili spíše k názoru radních a dali najevo, že jim stánek s klobásami na Václavském náměstí nechybí. Opačný názor měla zhruba třetina dotázaných.

„Ač nikomu neupírám chuť na klobásy, křiklavé nevkusné stánky na jedno z nejvýznamnějších náměstí hlavního města dle mého názoru nepatří. Jsou navíc v rozporu se schváleným Manuálem pro kultivovanou Prahu,“ řekl radní za Pirátskou stranu Adam Zábranský, který má problematiku Václavského náměstí na starosti. Sám podotkl, že je veganem, takže jemu osobně klobásy nebudou chybět na Václaváku ani na jiném místě Prahy. Dokonce sám na svém twitterovém účtu kritizuje živočišnou výrobu.

Autor: Jan Skala