„V poslední době se do našich krajů šíří i původně středomořský piják lužní, který přenáší tularémii, babesiosu nebo různá horečnatá onemocnění – všechny nemoci jsou velmi nebezpečné a bez rychlé léčby v podstatě smrtelné,“ varuje na svém webu Komora veterinárních lékařů. Právě babesiosu způsobuje parazit, kterého piják lužní přenáší. Rozkládá krevní destičky psů a bez včasného podání konkrétního léku pes umírá na selhání ledvin.
Na sociálních sítích se navíc teď objevila děsivá zkušenost chovatelky, jejíž fenku se podařilo veterinářům zachránit na poslední chvíli. „Horečka, apatie, nechutenství, temně červená moč, to vše během jednoho dne,“ popisuje chovatelka. Měla štěstí, že veterinářka z Mělníku chorobu rozpoznala a podařilo se jí rychle sehnat i lék. Fenku Naru se díky tomu podařilo zachránit.
S chorobou se lze nejčastěji setkat ve Středomoří, například v Itálii, Řecku, či Chorvatsku, v poslední letech se objevují případy severněji, třeba ve Švýcarsku, Holandsku, Německu, v Polsku nebo na Slovensku. Šíření v České republice mapuje web najdipijaka.cz.
Vnímavějšími plemeny jsou prý španělé, dobrman, jorkšírský teriér a pekingský palácový psík.
Ochrana je jednoduchá, stačí běžný přípravek proti klíšťatům.