Benátky, Řím, Boloňa, Miláno, Turín, Bari a další města zažila v sobotu řádění klimatických extrémistů z hnutí Extinction Rebellion. Ti barvili vodu v řekách, jezerech či kanálech zelenou fluorescenční barvou na protest proti klimatickému summitu COP28 v Dubaji, kterému předsedá generální ředitel jedné z ropných společností. "Použitým barvivem je fluorescein, neškodná sůl. Za několik hodin se tyto vody vrátí do původního stavu," uvedlo hnutí na síti X.
V Benátkách se s nimi nemazlili. Celkem 28 lidí už dostalo od italských úřadů pokutu za neohlášenou demonstraci, přerušení veřejné služby, rozlití nebezpečných látek. Pět z nich má trest vyhoštění z města na čtyři roky a tři lidé dostali 48hodinový trest odnětí svobody. Zákaz vstupu do města je problém především pro ty, kteří studují na tamní univerzitě.
Řádění klimatických aktivistů řeší policie a úřady po celém světě. Proslulou fontánu Di Trevi v Římě obarvili načerno, berlínskou Braniborskou bránu se ani po několika měsících nepodařilo očistit od nánosů oranžové barvy, časté jsou také útoky barvou na nejrůznější budovy nebo přilepování se k cenným obrazům v galeriích. Členů kontroverzního hnutí Extinction Rebellion se přilepili k Picassovu obrazu v galerii v australském Melbourne nebo stříkali falešnou krev na budovy.