Klimatické cíle, které jsou vytýčené pro rok 2030, Německo nesplní. Vyplývá to ze zprávy expertní komise, která uvedla, že emise skleníkových plynu klesají, ale celý proces jde velmi pomalu proti plánů, které byly stanoveny na Pařížské klimatické konferenci v roce 2015. Německo je však tou zemí, která si celý klimatický problém vzala za svůj a počala mu přizpůsobovat své hospodářství. To však má za důsledek rychlý úpadek a ekonomickou krizi, na jejímž počátku nyní země stojí.
Zpráva také poukazuje na sociální rozdíly, které ekologická politika kabinetu Olafa Scholze a předtím i vlád Angely Merkel, způsobuje. Z restrikcí totiž těží zejména bohatší část obyvatelstva a ti méně movití mají stále hluběji do kapsy. To se nakonec projevuje i na voličských preferencích, kdy lidé při volbách nebudou hledět na ochranu přírody, ale spíše na vlastní ekonomické zájmy.
Německo podle zprávy expertního týmu udělalo velký pokrok v energetice, kdy je sice závislé na dovozu elektřiny a plynu, ale v zemi odstavilo neekologické elektrárny. Problémy jsou však především v dopravě, což je kvůli mizivému zájmu o elektromobily a lpěním řidičů na vozech se spalovacími motory.
V Německu platí od roku 2019 takzvaný klimatický zákon, který vládě ukládá přesné podmínky pro ochranu ekologie. Tamní ústavní soud však už několikrát Berlín pokárat, že musí přesně dodržovat všechna ustanovení, jak budou státu hrozit vysoké pokuty.
Deutschland wird sein Klimaziel für 2030 verfehlen, stellt der Expertenrat für Klimafragen fest. Es braucht ein neues Klimaschutzprogramm. https://t.co/DLS4Hf9s4w
— nd.Aktuell (@ndaktuell) February 6, 2025