Podle zprávy EEA s názvem „Reakce na dopady klimatických změn na lidské zdraví v Evropě: zaměření na povodně, sucha a kvalitu vody“ jsou již nyní po celé Evropě pociťovány zdravotní důsledky spojené s těmito změnami. Patří sem úmrtí, zranění, epidemie infekčních nemocí a problémy duševního zdraví.
Mezi lety 1980 a 2022 bylo v 32 evropských zemích zaznamenáno 5 582 úmrtí v důsledku povodní a 702 úmrtí způsobených lesními požáry. Přibližně jeden z osmi Evropanů žije v oblastech ohrožených záplavami a necelá třetina obyvatel jižní Evropy čelí trvalému nedostatku vody. Klimatické změny zvyšují vystavení extrémním povětrnostním jevům, což má vážné zdravotní důsledky, zejména pro seniory, děti, osoby se špatným zdravotním stavem, nízkopříjmové skupiny a v neposlední řadě zemědělce.
Zpráva zdůrazňuje nutnost rychlého zavedení stávající evropské legislativy týkající se klimatu, vody a zdraví. Je nutné, aby všechna vládní úrovně spolupracovaly na implementaci již existujících řešení, která ochrání životy a zlepší zdraví obyvatel. Evropská klimatická a zdravotní politika poskytuje pevný základ pro akce, ale musí být aplikována systematicky a plošně.