pátek 19. července 2024

Klimatické změny zapříčiní méně požárů a více škůdců v severských lesích

S poznatky o nových výzvách pro světové lesy přišly čeští vědci. Severské lesy budou více trpět na škůdce, ty tropické zas na požáry.

les sníh

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Čeští vědci z Botanického ústavu Akademie věd přišli s novými poznatky o budoucích výzvách, kterým budou čelit lesy po celém světě. Podle studie budou tropické lesy více vystaveny požárům, zatímco severské lesy budou silné větry a požáry trápit méně. Naopak severní lesy budou více sužovány škůdci a chorobami.

Mapy, které vědci vytvořili na základě současných i budoucích rizik, poskytnou lepší předpovědi změn v lesích po celém světě. Disturbance, tedy narušení lesů, hraje klíčovou roli v uhlíkovém koloběhu, biodiverzitě a vodních zásobách. S klimatickými změnami se mění frekvence a intenzita těchto narušení. „Dali jsme si za cíl shromáždit dílčí informace a identifikovat různé kombinace klimatu, prostředí a charakteristiky lesa určující jaký typ disturbance se bude v různých částech světa vyskytovat,“ říká Jan Altman, hlavní autor studie z Botanického ústavu AV ČR.

Studie vychází z dat ze všech kontinentů a biomů, mapuje rizika různých typů narušení a modeluje jejich budoucí vývoj. Výsledky ukazují rychlost posunu disturbance v různých částech světa a nabízejí expertům data pro tvorbu strategií ochrany lesů před dopady klimatických změn.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0888103222
Zahraniční

Počty lesních požárů v brazilské Amazonii dosáhly 20letého maxima

Kněžice zeleninová
Domácí Příroda

Do Biomsmršti se zapojilo 200 dobrovolníků. Nově byla pozorována kněžice

sysel obecný
Domácí Fauna

Syslům se na Znojemsku daří. Nová kolonie hlásí mláďata

Rak kamenáč
Domácí Fauna

Hrozí vyhynutí nejvzácnějšího českého raka