Extrémní počasí, poháněné klimatickou změnou, donutilo loni lidi opustit své domovy ve 45,8 milionu případů. Podle zprávy Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC) jde téměř o dvojnásobek průměru posledního desetiletí. Na konci roku 2024 tak žilo ve vnitřním vysídlení rekordních 83,4 milionu lidí – víc než celá populace Německa.
Přírodní katastrofy, především cyklóny a záplavy, způsobily 99,5 procent těchto případů. Jen Spojené státy zaznamenaly 11 milionů vnitrostátních vysídlení – nejvíc v historii.
Ačkoliv klimatické události sílí, až 90 procent všech vnitřních uprchlíků uprchlo před násilím či válkou. V Súdánu kvůli občanské válce opustilo domovy 11,6 milionu lidí, v Gaze zůstala ke konci roku téměř celá populace bez domova. Podle IDMC se tak klimatická a bezpečnostní krize dramaticky překrývají.
Experti varují, že situace se bez zásadních změn jen zhorší. Potřebná není jen humanitární pomoc, ale i investice do adaptace, prevence a lepší infrastruktury. Navíc dochází k omezení rozpočtů na humanitární pomoc, což brání sběru dat a plánování efektivních zásahů.
Kromě snižování emisí odborníci doporučují posílení varovných systémů, ochranu půdy a cílenou podporu pro obyvatele z ohrožených oblastí. Města se musí připravit na příliv vysídlených lidí. Bohaté státy by měly přehodnotit formu své pomoci – nejen skrze finance, ale i podporou obchodu, technologií a pracovních příležitostí.