Podle zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v jihozápadním Tichomoří za rok 2023 stoupá hladina moří v této oblasti rychleji než kdekoliv jinde na světě. Povrchové teploty oceánu zde od roku 1980 vzrostly třikrát rychleji než globální průměr, což vede k častějším a intenzivnějším mořským vlnám horka. Tyto změny mají devastující dopad na rybolov, turismus a další klíčové sektory ostrovních ekonomik.
Generální tajemník OSN António Guterres při představení zprávy na Fóru tichomořských ostrovů v Tongě zdůraznil, že globální změna klimatu ohrožuje budoucnost těchto ostrovů. Přestože tichomořské ostrovy produkují jen 0,02 procenta světových emisí, jsou extrémně zranitelné kvůli nízké nadmořské výšce a blízkosti pobřeží. „Rostoucí hladiny moří představují globální hrozbu,“ varoval Guterres.
Další znepokojivý faktor je kyselost oceánů, která roste vlivem absorpce oxidu uhličitého. Tento jev vážně ohrožuje mořský potravinový řetězec a celé ekosystémy, což má dalekosáhlé důsledky pro obyvatele tichomořských ostrovů závislých na moři. Přestože situace vypadá kriticky, odborníci zdůrazňují, že rozsah a dopady těchto změn stále závisí na našich rozhodnutích a opatřeních, které přijmeme v boji proti klimatickým změnám.