Světové oteplování tropických mokřadů uvolňuje více metanu než kdykoli předtím. Ukazuje to výzkum odborníků ze Stanfordské univerzity, kteří se problematikou zabývají dlouhodobě. Emisní nárůsty tak podle jejich závěrů jsou tak enormní, že ohrožují klimatické plány, které si kladou za cíl eliminovat dopady globálního oteplování. Podle výzkumníků je nyní třeba apeloval na vlády světových mocností, aby výrazně výrazně omezily využívání fosilních paliv. Čísla jsou podle nich nejhorší od 80. let, kdy se s měřením emisí z mokřadů začalo.
Mokřady obsahují obrovské zásoby uhlíku ve formě mrtvé rostlinné hmoty, která je pomalu rozkládána půdními mikroby. Rostoucí teploty pak působí jako urychlovač tohoto procesu, čímž dochází k silnějším biologickým interakcím, které produkují metan. Silné deště mezitím vyvolávají záplavy, které způsobují expanzi mokřadů.
Čtyři studie publikované v posledních měsících říkají, že tropické mokřady jsou nejpravděpodobnějším viníkem nárůstu emisí v tropických oblastech zeměkoule.