Bývali to úhlavní nepřátelé na české politické scéně. Václav Klaus v devadesátých letech zastupoval pravicovou ODS, kdežto Miloš Zeman byl tváří levicové ČSSD. Oba se pak stali prezidenty. Václav Klaus seděl na hradě v letech 2003 až 2013 a Miloš Zeman deset let po něm. Dnes už se ale v mnoha věcech shodují. Jednou z nich je i hodnocení současné politické situace a odkazu 17. listopadu. Vyplynulo to i z debaty mezi oběma exprezidenty, kterou dnes večer odvysílala komerční televizní stanice.
"Byly nám ukradeny symboly Sametové revoluce. Dnes je Národní třída obsazena lidmi, kteří si to nezaslouží," řekl Klaus. Tím, kdo nyní pošlapává symboly 17. listopadu je podle Klause současná vláda Petra Fialy. Ač tu vede ODS, strana, kterou kdysi založil právě Klaus, je exprezident jejím velkým kritikem.
I v tom je se Zemanem za jedno. "Nechci být lacině kritický, ale za co se vlastně tehdy demonstrovalo? Konec vlády jedné strany, svobodné volby, to je v pořádku. Protestovalo se také vůči stupiditě některých vládnoucích politiků. V současné době se tato stupidita, mírněji řečeno, chcete-li, amatérismus, vrací. “ zmínil Zeman.
Zeman také podotkl, že definice masakru na Národní třídě, která se dnes používá, je chybná. Při demonstraci 17. listopadu skutečně nezemřel ani jeden z účastníků. Naopak ohlášená fiktivní smrt studenta Martina Šmída, kterého sehrál příslušník StB Ludvík Zifčák, odstartovala běh událostí, které vyvrcholily v pád komunistického režimu, jenž na politické výsluní vynesl právě Klause se Zemanem.