Léta je celosvětově zakořeněný mýtus, že se Ježíš Kristus v betlémském chlévě narodil 25. prosince a proto se toho dne slaví Vánoce, tedy jeho zrození. Ovšem pověst, že přišel na svět právě v tento den a dokonce v roce 0, nemá absolutně žádnou podporu v jakýchkoliv historických pramenech. Mezi teology a historiky neobstálo ani tvrzení, že by se mělo jednat o zimní období. Koneckonců celých 300 let Kristovo narození neslavili ani sami křesťané, kteří si připomínali pouze jeho ukřižování a znovuzrození, ač ani to nemá pevný datum.
Historici poukazují na zprávy z evangelií, jako na ty, které by mohly dát odpověď, kdy ke zrození Ježíše skutečně došlo. Zásadní je, že se pastýřům zjevil anděl, který jim zvěstoval zprávu o příchodu Spasitele. V prosince však stáda na pastvinách nebývaly, zpravidla se zaháněla v listopadu.
Sporný je také datum, který by měl připadat na rok 0, ovšem i ten je značně nepravděpodobný. Za prvé král Herodes Veliký, který kvůli strachu z narození Krista nechal vyvraždit betlémské kojence, zemřel v roce 4 př. n. l.. Další symbolem je pak jasná betlémská hvězda, která podle německého astronoma 17. století Johannese Keplera, znamenala neobvyklou trojnásobnou konjunkci Jupitera a Saturna, k níž došlo buď 29. května, 30. září a 5. prosince roku 7 př. n. l.
Jesličky či "betlém" poprvé připravil dnes r. 1223 František z Assisi
— Jan Neubauer (@neubJan) December 25, 2018
Dnešní svátek "Slavnost Narození Páně" = Boží hod vánoční ustanovil papež Julian I. r. 350 co oslavu narození Ježíše Krista.
Svátek fakticky začal včerejším "štědrým" Štědrým večerem.
Česko je velmoc betlémů pic.twitter.com/YjxBKsyDVD