čtvrtek 18. července 2024

Kdo přijede na summit do Švýcarska? Omlouví se řada zemí, nedorazí ani Biden

Po Číně se z mírového summitu ve Švýcarsku omluvila i Saúdská Arábie. Akce se pravděpodobně bude muset obejít i bez amerického prezidenta Joea Bidena.

GPCPohra0AArv8h

Volodymyr Zelenskyj hledal pomoc asijských států při návštěvě Singapuru.
Zdroj: X

  • Volodymyr Zelenskyj hledal pomoc asijských států při návštěvě Singapuru.
  • Zdroj: X

Pečlivě připravený koncept mírového summitu, který se bude konat příští víkend ve Švýcarsku se začíná hroutit. Poté co Čína vzkázala ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který země na konferenci zve, že bez účasti Ruska nemá summit smysl a Peking na něj svého vyslance nepošle, začínají chodit další omluvenky. Z podobného důvodu se akce nezúčastní ani Saúdská Arábie, jako jeden ze dvou nejdůležitějších hráčů na blízkovýchodní šachovnici.

Největší ránu však Zelenskému zasadí americký prezident Joe Biden. Podle amerických zdrojů ani on do Švýcarska nemířeno nemá, protože v době konání summitu se má účastnit vlastního předvolebního mítinku v Kalifornii. Na summitu by jej měla zastoupit viceprezidenta Kamala Harris, což Zelenskyj označil za vodu na mlýn ruského prezidenta Vladimira Putina. Zástupci Moskvy se konference rovněž nezúčastní, ale jejich nepřítomnost si vymínil právě Zelenskyj.

Právě v souvislosti s Bidenovým krokem se začíná spekulovat v jakých složení delegace přijedou. Zelenskému jde zejména o podporu asijských zemí, o kterou žádal při své víkendové návštěvě v Singapuru. Účast mu přislíbily Filipíny, Indonesie své slovo zatím nedala. Dorazit k Lucernskému jezeru by mohli zástupci Indie, ovšem pravděpodobně také bez svého lídra, premiéra Narendriho Módího.

Autor: Jan Skala

Související

440408373_10220555003539656_8803267015217685406_n
Zahraniční

Izrael proti všem. Existenci Palestiny odmítl a označil za hrozbu

profimedia-0889958565
Zahraniční

Trumpův viceprezident vystrkuje drápky. Pustil se do Bidena, nešetřil ani Čínu

Joe Biden
Zahraniční

Biden má covid. I přes mírné příznaky musí dočasně přerušit kampaň

49385647696_e99a92bc59_b
Zahraniční

Biden připustil, za jakých okolností by skončil. Kdyby mu to řekli lékaři nebo Bůh