Přestože se nepochybuje o tom, že Vladimir Putin obhájí svůj prezidentský mandát, stojí proti němu tři kandidáti, kteří prošli sítem volebních komisí a mohli kandidovat. Jak se shodují předvolební průzkumy i političtí experti, všichni jsou takřka bez šance. Nejméně preferencí, kolem pouhých tří procent, vykazoval Leonid Sluckij, který kandiduje za Liberálně-demokratickou stranu Ruska, která má silně nacionalistické tendence a v minulosti v jejím čele stál dnes už zesnulý kontroverzní politik Vladimir Žirinovskij. Sluckij byl také členem vyjednávacího týmu, která krátce po zahájení války jednal s ukrajinskou stranou. Sám je podporovatelem agrese ruské armády na Ukrajině.
Druhým protikandidátem, který se těší zhruba pětiprocentní popularitě, je místopředseda strany Nový lid Vladislav Davankov, který už neúspěšně kandidoval na post moskevského starosty. I na něho, ačkoliv nemá zatím příliš dlouhou politickou minulost, se vztahují západní sankce, protože jako člen Státní dumy zvedl ruku pro zahájení okupace Ukrajiny. V kampani se naopak prezentoval jako odpůrce cenzury a omezování svobody slova.
Posledním protikandidátem, který se ze všech tří těší největší oblibě a průzkumy mu přisuzovaly kolem deseti procent, je Nikolaj Charitonov. Ten do politiky vstoupil už za Sovětského svazu, kdy obhajoval zemědělskou kolektivizaci za Stalinovy éry. Dnes se zdržuje kritiky současného Putinova režimu a naopak požaduje ukončení ruského členství ve Světové obchodní organizaci, Mezinárodním měnovém fondu a jiných mezinárodních organizacích, které podkopávají ekonomickou suverenitu Ruska.