sobota 5. října 2024

Kdo jiný než oštěpařská hvězda. Prolomí Jakub Vadlejch medailové ticho?

Český oštěpař dnes večer obhajuje stříbro. Reprezentace získala v Římě zatím ´jen´ čtvrtá místa

• První pokus. Jakub Vadlejch se do finále dostal prvním hodem. Získá tam první zlatou medaili?

Národní měšec s medailemi je zatím prázdný, tři české atletky byly ale blízko. Nepopulární, ale velmi cenná čtvrtá místa mají v kapse čtvrtkařka Lurdes Glorie Manuel, překážkářka Nikoleta Jíchová a tyčkařka Amálie Švábíková.

Cenný kov však stále chybí. Poslední den evropského šampionátu v Římě to může změnit ten nejpovolanější – oštěpař Jakub Vadlejch.

Obhájce stříbrné medaile je ve skvělé formě, kvalifikací se ´prohodil´ hned prvním pokusem, který letěl na značku 83,68 metru. Potřebnou metu 82 metrů tak hravě překonal a mohl odpočívat. „Je to samozřejmě ta nejlepší cesta, co se mohla stát. Na druhou stranu jsem byl na sebe docela naštvaný, protože ten hod nebyl tak dobrý,“ sebekriticky dodal favorit oštěpařské soutěže.

Lepší byl jen Julian Weber, který si ale zahrával. Vítězných 85,01metru hodil obhájce titulu až závěrečným pokusem, bez něho by kvalifikací neprošel.

Cestu za medailí může zkřížit i další německý atlet. Lídr světových tabulek Max Dehnig letos jako jediný překonal 90 metrů. Obavy zmírňuje fakt, že se tomuto výkonu již v dalších závodech nepřiblížil, navíc do dnešního finále postoupil z posledního místa.

Zárukou a nadějí pro českou výpravu je také Vadlejchova stabilní forma a získané placky z vrcholných akcí posledních let – dvě stříbra z olympiády a mistrovství Evropy a dva bronzy ze světových šampionátů.

Finále oštěpařů začíná v půl deváté večer. Doplní Jakub Vadlejch svoji sbírku medailí o tu nejcennější?

O blyštivé kovy budou dnes bojovat ještě tyčkaři David Holý a Matěj Ščerba. Jejich šance ale nejsou velké.