Od chvíle, kdy se začalo hovořit o tom, že energetické portfolio v Evropské komisi získá španělská kandidátka na eurokomisařku Teresa Ribera, která je považována na fanatičku a tvrdou odpůrkyni veškeré jaderné energetiky, vypukla mezi většinou politikou z unijních zemí, panika. Ribera, která je ve Španělsku ministryní pro ekologickou tranzici, by totiž mohla zhatit řadu plánů na výstavbu jaderných elektráren a to i proto, že vyjadřuje velmi kladný vztah k nejhlasitějším unijním politikům, kteří požadují stiktně zelenou doktrínu.
Mezi unijními státy tento postoj zastává zejména Německo, které se v rámci zelené propagandy zavázalo nejen k zastavení provozu jaderných elektráren, ale i k demontáži těchto funkčních zařízení. Opačný postoj ale zastává druhý tahoun Evropské unie, Francie. Ta razí výrazný jaderný program a proto místo Ribery navrhuje do pozice šéfa evropského energetického portfolia současného českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN).
O tom, zda post dostane španělská politička, Síkela nebo někde třetí, se bude rozhodovat během podzimu. Je však jisté, že Česká republika, vzhledem k dostavbě dalších bloků v Dukovanech a Temelíně, nebude chtít upustit do své jaderné politiky.