Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se válka na Ukrajině chýlila ke svému konci, ale státy nejvyspělejších světových ekonomik už přemýšlejí nad její poválečnou obnovou. Západní spojenci Ukrajiny mají v plánu vydat dluhopisy, které by rekonstrukci na Ruskem zničeném území podpořily. Jako zástavu chtějí použít zmrazená aktiva ruské centrální banky. Jejich hodnota totiž dosahuje 250 miliard dolarů, což je v přepočtu necelých šest bilionů korun.
Belgium proposed a plan to the G7, suggesting the issuance of debt for Ukraine's reconstruction, using frozen Russian assets as collateral. If Russia refuses to repay, the plan allows allies to tap into the blocked Russian assets, bypassing legal hurdles. https://t.co/ey2HC8T93F
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) February 4, 2024
Skupina států G7 dokonce vypracovala plán, kterým chce Rusko přinutit, aby za obnovu Ukrajiny zaplatilo, a v tom mají pomoci právě zmrazená aktiva. Ta by měla zůstat u ledu, dokud Moskva nezaplatí všechny válečné reparace. Některé státy jako Francie či Německo však navrhují, aby ruský majetek podlehl konfiskaci rovnou celý.
Samotné Rusko má na věc zcela odlišný názor. Kreml totiž uvedl, že proti jakémukoliv pokusu o konfiskát se bude bránit právní cestou. Evropská unie, kam patří většina států G7, minulý týden schválila, i přes počáteční maďarský odpor, finanční pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur.