Podle Indexu prosperity regionů České spořitelny a platformy Evropa v datech, který hodnotí kvalitu života v jednotlivých českých regionech, se nejlepší podmínky pro život nacházejí v Turnově, Luhačovicích a Novém Městě na Moravě. Následuje obec Jilemnice v Libereckém kraji a Polička v Pardubickém kraji.
Naopak nejnižší hodnocení získaly oblasti Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje, které trpí odlivem vzdělaných lidí, vyšší kriminalitou a nižší délkou života. Nejhorší situace je v Podbořanech, Bílině, Karviné, Sokolově a Chomutově, které se nacházejí na spodních příčkách žebříčku.
Praha, přestože dominuje v několika oblastech, se umístila až na 23. místě. Nižší místo v žebříčku ovlivnila především vyšší kriminalita a horší dostupnost škol. Index hodnotí sedm klíčových parametrů, včetně ekonomiky, demografie, vzdělávání, zdravotní péče a občanské vybavenosti, mezi kterou patří například dostupnost veřejné dopravy nebo internetového připojení.
Turnov si vedl velmi dobře v oblasti občanské vybavenosti a trávení volného času, i když v dostupnosti zdravotní péče se umístil hůře. Město má vynikající obslužnost veřejnou dopravou a dobře pokrytou silniční síť. Naopak v Karlovarském kraji, který postrádá vlastní univerzitu, pociťují obyvatelé silný odliv studentů, přičemž většina z nich odchází do Prahy.
Velkým problémem některých regionů je nižší naděje dožití, která v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji často nepřekračuje 75 let, což je o pět let méně než v metropolích jako Praha. Také vyšší nezaměstnanost a nižší úroveň vzdělání v některých oblastech, jako je Rumburk, přispívají k horší kvalitě života.