V Praze je vyhlášený betlém, který se nachází v Loretě, jen kousek od Pražského hradu. Údajně vznikl během 18. století a práce na něm trvala dlouhých deset let. Čítá celkem čtyřicet osm postav, některé jsou v životní velikosti. Ačkoliv není známo, kdo betlém vytvořil, dotyčný se inspiroval tradicí neapolských kašírovaných betlémů.
Dlouhou tradici má i výstava betlémů v kostele Panny Marie Sněžné na pražském Jungmannově náměstí. Čeká tu na vás dvě stě betlémů z nejrůznějších materiálů i různých velikostí. Výstavě však dominuje mechanický betlém Jiřího Votruby, který měří úctyhodných čtyři a půl metru.
Opomenout nesmíme ani betlémy vystavené v Betlémské kapli zhotovené z papíru, těsta, textilu, kůže nebo například ovčího rouna. Kromě toho se na výstavě dozvíte mnoho o tradičních řemeslech, zejména o práci se sklem.
Tím nejznámějším betlémem u nás je Proboštův betlém v Třebechovicích. Podíleli se na něm řezbáři Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml, který vymyslel mechanický systém betlému. Dřevěný betlém je téměř sedm metrů dlouhý a čítá více než dva tisíce vyřezávaných dílů.
V kapli sv. Ignáce v Příbrami se nachází Svatohorský betlém s ručně vyřezávanými figurkami. Betlém je sice novodobý, ale každým rokem se rozrůstá. Některé figurky jsou až čtyřicet centimetrů vysoké. Tento betlém bude přístupný až od Štědrého dne.