Nejčastější příčinou zamítnutí žádosti o důchod bývá nedostatečná doba pojištění. Týká se to například osob samostatně výdělečně činných, které v minulosti nemusely pojistné platit pravidelně, nebo lidí s nepravidelným příjmem z dohod a brigád. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení počet zamítnutých žádostí v loňském roce strmě stoupl. Z téměř 59 tisíc podaných žádostí úředníci zamítli přes deset tisíc. V předchozích letech se tento podíl pohyboval mnohem níže.
Kromě nedostatečných let placení sociálního pojištění je důvodů zamítnutí žádostí ještě několik. V některých případech lidé zjistili, že se jim víc vyplatí ponechat si invalidní důchod, který pobírali před dosažením důchodového věku. Pokud by jim úřad přiznal starobní důchod, dostali by totiž nižší částku. V takových případech úřad žádost o starobní důchod zamítne automaticky, protože podle zákona žadateli náleží vždy ta výhodnější varianta.
Některé žádosti neuspěly jednoduše proto, že lidé podali formulář příliš brzy. Například chtěli mít vše připravené s předstihem, ale datum nároku ještě nenastalo. V takových případech stačí požádat později znovu.
Aby se žadatelé vyhnuli podobným nedorozuměním, mohou využít online nástroj IDA. Důchodovou aplikaci provozuje správa sociálního zabezpečení. Po zadání několika údajů systém ukáže, kdy vznikne nárok na důchod a jaká bude jeho orientační výše. Pokud se žadateli výše důchodu zdá příliš nízká, může ještě upravit své plány nebo si zajistit další finanční rezervy.
IDA zároveň slouží i k ověření údajů, které má správa v evidenci. Pokud nějaké roky chybí, je potřeba je zpětně doložit. Jen v loňském roce využilo tuto aplikaci přes 320 tisíc lidí a celkový počet přístupů přesáhl 800 tisíc.