Každý dvanáctý Ital žije v extrémní chudobě

Přes pět milionů Italů si nemůže dovolit základní potřeby, jako jsou potraviny, bydlení či zdravotní péče.

Chudinská čtvrť v Palermu na Sicílií.

Chudinská čtvrť v Palermu na Sicílií.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Chudinská čtvrť v Palermu na Sicílií.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Podle nedávné zprávy Italského národního statistického institutu (ISTAT) žije 5,6 milionu Italů, tedy každý dvanáctý, v takové chudobě, že si nemohou dovolit základní potřeby, jako jsou potraviny, bydlení, vzdělání či zdravotní péče. Počet Italů žijících v „absolutní“ chudobě se během posledních deseti let dramaticky zvýšil, uvádí ISTAT.

Hlavním důvodem nárůstu chudoby je podle ISTAT vysoká míra inflace, která v roce 2022 vzrostla na necelých devět procent. V září letošního roku klesla na 5,3 procent, což stále nedosahuje na cíl Evropské centrální banky, podle které je ideální inflace pod dvě procenta. Pro srovnání, v Česku dosáhla inflace v září na 6,9 procent.

Italský ekonom Tito Boeri řekl, že „absolutní chudobu“ v Itálii lze vypočítat následovně: lidé vydělávající méně než 817,56 eur (20,2 tisíc korun) měsíčně po zdanění pokud žijí ve městě na severu Itálie, 733 eur (18 tisíc) měsíčně po zdanění pokud žijí na venkově na severu Itálie a méně než 554 eur (13,6 tisíc) měsíčně po zdanění pokud žijí mimo město na jihu.

Cizinci žijící v Itálii, ať už na severu, ve středu nebo na jihu, jsou na tom o poznání hůře než rodilí Italové. Podle zprávy ISTAT žije 28,9 procent rodin s alespoň jedním cizincem v absolutní chudobě, zatímco v případě italských rodin se jedná o 6,4 procent.

Podle dat Evropského statistického ústavu (Eurostat) bylo v roce 2022 celkem 95,3 milionu lidí v EU ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Itálie se v žebříčku umístila na osmém místě. Nejhůře z EU na tom podle Eurostatu je Rumunsko, kde je více než třetina obyvatel ohrožena chudobou. Následuje Bulharsko (32,3 %) a Řecko (26,3 %). Nejlépe se v žebříčku umístilo Česko, podle Eurostatu „jen“ 11,8 procent obyvatel ČR je ohroženo chudobou. Průměr v EU činí 21,6 procent.

Autor: Šimon Mitro

Související

příroda
Zahraniční Příroda

EU schválila historický zákon o obnově přírody

Španělé porazili Itálii díky vlastnímu gólu.
Fotbal EURO 2024

Španělé jdou do play off po výhře nad bezradnými Italy

profimedia-0883405519.jpg
Fotbal EURO 2024

Úřadující mistr podlehl. Španělsko si zajistilo postup ze skupiny

Španělské fotbalisty trénuje Luis de la Fuente.
Fotbal EURO 2024

Španělé vyzvou ve šlágru skupiny úřadující mistry Evropy