Podle aktuální zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) každoročně v Evropské unii zemře téměř 240 tisíc lidí v důsledku vystavení jemným částicím (PM2,5), které jsou klíčovým znečišťujícím prvkem ovzduší. Tento problém přetrvává, přičemž kvalita vzduchu stále zůstává nad doporučenými limity Světové zdravotnické organizace (WHO). Ačkoli nová pravidla EU pro zlepšení kvality ovzduší nabývají účinnosti, problémy spojené se znečištěním ovzduší nadále představují jednu z hlavních zdravotních hrozeb pro Evropany.
V letech 2005 až 2022 došlo v EU k poklesu počtu úmrtí způsobených jemnými částicemi PM2,5 o 45 procent, což je pozitivní trend, který odpovídá cíli EU snížit úmrtí o 55 procent do roku 2030. Přesto je situace stále alarmující, zejména ve městech, kde je kvalitní vzduch omezený. V roce 2022 bylo v EU na následky znečištění ovzduší připisováno přibližně 239 tisíc úmrtí z důvodu PM2,5, dalších 70 tisíc obětí připadá na ozon a 48 000 na oxidy dusíku. Pokud by země splnily doporučení WHO, mnoho těchto úmrtí by se dalo předejít.
Nová pravidla EU pro kvalitu ovzduší, která vstoupila v platnost 10. prosince 2024, zavádějí přísnější limity pro znečištění ovzduší, blíže doporučením WHO. Tato opatření by měla přinést snížení negativních zdravotních dopadů znečištění v následujících letech. Zároveň však zůstávají výzvou pro zdraví Evropanů, přičemž znečištění ovzduší, kromě chronických onemocnění, také přispívá k předčasným úmrtím, zejména v urbanizovaných oblastech.