Každé třetí dítě špatně vidí, v budoucnu to bude ještě horší

Celosvětová studie zraku odhalila alarmující výsledek. Každé třetí dítě má poruchu zraku a špatně vidí na dálku. Podle odborníků problém způsobila covidová pandemie.

Cute_sweat_little_girl_face_playing

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Počty dětí a dospívajících trpících krátkozrakostí se podle studie, která zkoumala pět a půl milionů osob v padesáti zemích po celém světě, od roku 1990 zvýšily o 36 procent, tedy více než trojnásobně. Největší míru dětí s potřebou brýlí na dálku má Asie. Problémy se zrakem tam má alarmujících 85 procent dětí. V Rusku pak čtyřicet procent, ve Spojeném království a USA kolem 15 procent. Nejmenší procento krátkozrakosti mají děti a dospívající v rozvojových zemích jako je například Uganda. Častěji než chlapci mají problémy s krátkozrakostí dívky. 

Krátkozrakost je do jisté míry dědičnou záležitostí. Mají na ní však vliv i další faktory. Děti si zrak ničí od raného dětství, kdy se v mnoha zemích tradiční výuka pomocí knih přesunula k monitorům. Situaci nepomohla ani celosvětová pandemie covidu. Nejen, že se většina studentů vzdělávala za pomocí počítače, po skončení výuky se od přístroje neodtrhli a pokračovali na něm hrou her.

Budoucí prognóza je ještě děsivější. Do roku 2050 může mít problém se zrakem až polovina dětí a dospívajících po celém světě.

Autor: Zuzana Beranová

Související

29595293_444913402593677_120767764441210570_n
Domácí

Okamurova SPD prudce ztrácí voliče, poprvé by se nedostala do sněmovny

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

zubař
Domácí

Za pár let může být všechno jinak. Student modernizuje stomatologii

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno