Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře každé dvě minuty jedna těhotná žena. Buďto z důvodu těhotenství nebo na následky porodu. V roce 2020 zemřelo po celém světě odhadem 287 tisíc těhotných žen.
Úmrtnost nastávajících matek se zvýšila v posledních letech v Evropě i Spojených státech, tedy v zemích s vysokou úrovní zdravotnictví. Konkrétně se v Evropě od roku 2016 do roku 2020 zvýšila úmrtnost těhotných o 15 procent a ve Spojených státech o 17 procent. Naopak v Austrálii a Novém Zélandu klesla úmrtnost těhotných během let 2016 až 2020 o 35 procent a ve státech jižní Asie o 17 procent.
Přes výkyvy civilizovaných zemí stále valná většina úmrtí těhotných žen je registrována v rozvojových regionech, především subsaharské Africe, odkud bylo hlášeno kolem 70 procent všech úmrtí těhotných za rok 2020.
Hlavními příčinami úmrtí nastávajících matek jsou těžké krvácení, vysoký krevní tlak, infekce související s těhotenstvím, komplikace způsobené nebezpečným potratem a stavy zhoršující těhotenství jako například nemoci malárie či AIDS. Nespočet těhotných žen především z afrických regionů nemá dostupnou zdravotní péči v podobě pravidelných předporodních kontrol.
„Snížení úmrtnosti matek zůstává jedním z nejnaléhavějších globálních zdravotních problémů,“ řekl John Wilmoth, ředitel divize populace a sociálních věcí u WHO. „Zabránění úmrtí matek, kterým lze předcházet, a poskytování univerzálního přístupu ke kvalitní zdravotní péči o těhotné vyžaduje trvalé vnitrostátní a mezinárodní úsilí. Je naší kolektivní odpovědností zajistit, aby matka kdekoli na světě přežila porod a mohla ona i její děti prosperovat,“ prohlásil Wilmoth.