Podle nové studie Světové zdravotnické organizace (WHO), publikované v The Lancet Child & Adolescent Health, téměř 24 procent dospívajících dívek, které byly ve vztahu, zažije do svých 20 let fyzické nebo sexuální násilí od partnera. Během posledního roku zažilo násilí od partnera 16 procent dívek do 20 let.
„Násilí v partnerských vztazích začíná alarmujícím způsobem už u milionů mladých žen po celém světě," uvedla Pascale Allotey, ředitelka oddělení sexuálního a reprodukčního zdraví a výzkumu WHO. „Vzhledem k tomu, že násilí v tomto kritickém období může způsobit hluboké a trvalé škody, je třeba ho brát vážně jako otázku veřejného zdraví – s důrazem na prevenci a cílenou podporu.“
Nejčastěji je pácháno násilí na mladých ženách v Oceánii (47 %) a Africe (40 %), zatímco násilí od partnerů zažívá 10 procent mladých Evropanek. Z toho vyplývá, že partnerské násilí na dopívajících dívkách je nejčastější v nízkopříjmových zemích a regionech.
Studie zdůrazňuje nutnost posílit podpůrné služby a preventivní opatření zaměřená na dospívající, spolu s kroky k posílení práv a postavení žen a dívek. To zahrnuje školní programy, které učí zdravé vztahy a prevenci násilí, právní ochranu a ekonomické posílení. Aktuálně žádná země není na cestě k eliminaci násilí na ženách a dívkách do roku 2030, jak stanovují Cíle udržitelného rozvoje. Ukončení dětských sňatků a rozšíření přístupu dívek ke střednímu vzdělání budou klíčovými faktory pro snížení násilí od partnera na dospívajících dívkách.
💥 Partner violence is a serious health issue for women and girls.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) July 30, 2024
It can cause physical and emotional harm, including injuries, depression, anxiety disorders, unplanned pregnancies, and sexually transmitted infections https://t.co/vgtjBnyUzv#EndViolence pic.twitter.com/Jx5E8lG0gt