čtvrtek 18. července 2024

Káva jako prevence před covidem? Studie to naznačuje

Káva může posilovat imunitu proti covidu, ukazuje výzkum.

káva

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Nová studie odhaluje, že pravidelná konzumace kávy může hrát roli v prevenci nákazy covidem. Vědci zjistili, že potraviny a nápoje obsahující polyfenoly, jako například káva, mohou posilovat lidskou imunitní reakci proti viru SARS-CoV-2, uvádí studie zveřejněná v odborném žurnálu Cell and Bioscience.

Podle předchozí analýzy, kde pití jedné nebo více šálků kávy denně souviselo s přibližně o deset procent nižším rizikem nákazy covidem ve srovnání s těmi, kteří kávu nepijí, se výzkumníci rozhodli zkoumat vliv kávy na samotný virus SARS-CoV-2. Testy s komerčně dostupnými kávovými zrny i instantní kávou potvrdily schopnost omezit vstup viru do hostitelských buněk. S různými přísadami do kávy, jako je mléko nebo cukr, nebyla zaznamenána zvýšená účinnost v boji proti SARS-CoV-2. Zjištění naznačují, že jak mletá káva, tak instantní káva mají dovedou potlačit nákazu různými variantami SARS-CoV-2.

Studie identifikovala mechanismy, jakými káva omezuje nákazu SARS-CoV-2. Především dochází k blokování interakce spike proteinu viru s lidským ACE2 enzymem. Dále je potlačena aktivita některých proteinů, které jsou klíčové pro vstup viru do buněk.

Autor: Šimon Mitro

Související

nemocné dítě
Domácí Zdraví

Čeští vědci zkoumají černý kašel. Výzkum má přinést účinnější vakcíny

8169182393_f15224a535_b
Zahraniční Technologie

Elektromobily jsou pro chodce rizikovější než auta se spalovacími motory

prof
Zahraniční AI

Budoucnost ovládne umělá inteligence, uvádí Musk

cukrovka
Zdraví Zajímavosti

Inzulin by se mohl polykat. Vědci vymysleli pilulky pro diabetiky