Katedrála Notre Dame se otevírá, v Paříži jsou prezidenti i králové

Pět let po zničujícím požáru se znovu otevírá gotický skvost Paříže, katedrála Notre Dame. Na ceremoniál už dorazil nově zvolený americký prezident Donald Trump, jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj nebo britský následník trůnu, princ William.

Snímek obrazovky_7-12-2024_144013_x.com

Otevření katedrály Notre Dame.
Zdroj: X

  • Otevření katedrály Notre Dame.
  • Zdroj: X

Seznam hostů je velmi dlouhý, na první zahraniční cestu se po svém zvolení vydal americký prezident Donald Trump, účast potvrdil také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, italský prezident Sergio Mattarella či prezidenti Polska Andrzej Duda, Chorvatska Zoran Milanović, Bulharska Rumen Radev, Estonska Alar Karis, Finska Alexander Stubb či Litvy Gitanas Nauséda a také gruzínská prezidentka Salomé Zurabišvili nebo kosovská prezidentka Vjosa Osmani. Mezi zástupci královských rodin je belgický královský pár král Philippe s chotí Mathildou, králové Maroka a Jordánska Muhammad VI. a Abdulláh II. Dorazit má i monacký kníže Albert II., Británii bude zastupovat následník trůnu princ William.

Omluvila se šéfka evropské komise Ursula von der Layen. Chybět bude také český prezident Petr Pavel nebo papež František. Přední francouzský arcibiskup řekl, že hvězdou obřadu by měla být samotná Notre Dame a že papež nechtěl odvádět pozornost.

Prezident Emmanuel Macron vystoupí před katedrálou kolem 18. hodiny, pařížský arcibiskup Laurent Ulrich pak udeří do zavřených dveří katedrály svou zdobenou berlou. Až se dveře otevřou, katedrála odpoví na zaklepání tím, že třikrát zazní Žalm 121. Ceremoniál bude mít tři části. Nejprve probuzení velkých varhan – největších ve Francii, které mají 8 000 píšťal a 115 rejstříků. Následovat bude zpívání oficia – řada žalmů a modliteb, včetně modlitby Páně. Poté arcibiskup udělí závěrečné požehnání a sbor zazpívá latinský hymnus Te Deum. Následovat bude videomapping a koncert.

V neděli dopoledne je na programu inaugurační mše. Po požehnání svěcené vody arcibiskup pokropí shromáždění a poté oltáře. Druhá mše se v neděli večer bude přístupná veřejnosti.

Po dobu osmi dnů po znovuotevření pak budou v katedrále dvakrát denně mše a zvláštní večerní obřady. Prozatím zůstává je vstup zdarma.

Požár katedrály Notre Dame

15. dubna 2019 zachvátily Notre Dame plameny. Příčina požáru zůstává záhadou. Vyšetřovatelé tvrdí, že se pravděpodobně jednalo o nehodu – možná o hořící cigaretu nebo o elektrickou poruchu.

Francie i velká část světa zoufale přihlížela, jak se střecha 860 let staré katedrály propadla. Někteří z nejbohatších podnikatelů v zemi přislíbili stovky milionů eur na obnovu. Po více než 2 000 dnech práce obnova skončila.

Pařížské diecéze se rozhodly kompletně změnit interiér katedrály a pověřily francouzského umělce a designéra Guillauma Bardeta, aby vytvořil nová liturgická díla včetně hlavního oltáře nebo křtitelnice.

Související

profimedia-0912743836
Zahraniční

Trump začíná konat ohledně Ukrajiny. Chci okamžité příměří, řekl Zelenskému

F1-YaZ1WYAIQLao
Zahraniční

Další změna politické hry v Africe? Francie začala stahovat armádu z Čadu

51215714470_6a7bfb9dd7_b
Zahraniční

Macron chce uklidnit situaci. S kým však bude jednat, je záhada

GeXavuYW4AAbxCl
Zahraniční

S pádem Asada zastavují evropské země řízení se Syřany. Přidává se i Česko